Co powinna posiadać idealna szafa przesuwna
Porady

Co powinna posiadać idealna szafa przesuwna?

Szafy przesuwne to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla każdego domu. Idealnie skonstruowana pozwoli zaoszczędzić miejsce, dlatego najczęściej klienci kupują szafy pod wymiar. Jaką szafę przesuwną wybrać? Sprawdźmy.

Rodzaje szaf przesuwnych

W ofercie firm meblarskich istnieje kilka rodzajów szaf z drzwiami przesuwnymi. Wyróżnia się wśród nich:

  • klasyczną szafę z drzwiami przesuwnymi;
  • szafę z drzwiami przesuwnymi i pawlacz;
  • narożną szafę z drzwiami przesuwnym.

Do klasycznych szaf zaliczamy szafę wnękową, która wmontowywana jest pomiędzy dwoma ścianami mieszkania. Ze względu na różne krzywizny ścian, podług i sufitu, ten rodzaj szaf najczęściej wykonywany jest pod wymiar. Pełna szafa z drzwiami przesuwnymi to kolejna klasyka. Charakteryzuje się tym, że składa się z pełnego korpusu, tzn. posiada podłogę, sufit, ściany boczne i tylną. Może stanąć w dowolnym miejscu mieszkania.

Szafa przesuwna z pawlaczem to doskonałe rozwiązanie do wysokich pomieszczeń. Może być ona montowana we wnękach, jak i może być szafą pełną.

W szafach narożnych można zastosować jednakowo drzwi przesuwane oraz drzwi przesuwno- składane. Montuje się je w rogach pomieszczenia i przypominają literę L.

Idealna szafa przesuwna

Idealna szafa przesuwna powinna być przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna. Ze względu na oszczędność miejsca, coraz częściej wypiera te tradycyjne, wolnostojące. Doskonale odnajduje się w małym pomieszczeniu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Przy wyborze lub zamówieniu szaf ważna jest pakowność i głębokość. Duża szafa to gwarancja, że Twoje rzeczy zarówno codziennego użytku, jak i sezonowe, przechowane będą w komfortowy i bezpieczny sposób. Minimalna głębokość takiej szafy powinna wynosić 55 cm. Istotne to jest, gdyż zbyt wąski mebel sprawi, iż marynarki, płaszcze czy sukienki będą pomięte. Przy projektowaniu szafy warto określić minimalne wysokości dla części garderoby, która powinna wisieć. Dla płaszczy i sukienek taka wysokość powinna wynościć 150-170 cm, natomiast dla spodni garniturowych oraz koszul preferowana wysokość to 100-110 cm.

Kolejną kwestią wartą przemyślenia jest materiał, z jakiego została wykonana szafa oraz akcesoria, jakie zostały do nich użyte. Przeważnie wykonywane są one z płyt wiórowych. Przy wyborze należy upewnić się, czy konstrukcja udźwignie drzwi. Ich grubość powinna wynosić od 10 do 18 mm. Aby korzystanie z niej było łatwe i przyjemne, trzeba zainstalować odpowiednie prowadnice i kółka. Mają one sprawić, że drzwi będą przesuwać się lekko i cicho. Drzwi do szaf mogą być wykonane z samych płyt, które poprzez odpowiedni kolor lub zdobienia nadadzą Twojemu pomieszczeniu charakteru. Często też spotyka się drzwi z lustrami. Takie rozwiązanie sprawia, że optycznie powiększa nam się pomieszczenie.

Odpowiednia ilość dodatkowych półek. Oprócz miejsca przeznaczonego na wieszanie ubrań powinno się przeznaczyć część szafy na dodatkowe półki i szuflady, w których przechowywać będziemy m.in. bieliznę, ręczniki, pościel oraz inne rzeczy. Półki do szaf wykonywane są najczęściej z płyt o grubości 18-22 mm i nie powinny przekraczać 100 cm długości. Duże półki sprawią, że przy większym obciążeniu będą się one wyginać. Powinnyśmy unikać również dużej wysokości pomiędzy nimi. Zbyt duży ciężar przechowywanych rzeczy negatywnie wpłynie na płytę półki.

Dla utrzymania zadowalającego nas porządku w szafie możemy kupić do niej różne akcesoria. Wieszak na torebki, który sprawi, że wszelkiego rodzaju torby, torebki nie będą “upchane” w jednym miejscu, przez co nie będą się niszczyć. Ciekawym rozwiązaniem są prawidła na buty. Dzięki nim nasze obuwie nie zostanie zniekształcone. Aby zapanował ład wśród naszej biżuterii, zegarków oraz okularów przeciwsłonecznych zaleca się zastosowanie organizerów do szuflad. W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć szeroką gamę takich produktów. Tylko od nas zależy, w jakim będzie kolorze, jakiej wielkości, w jakim kształcie oraz z jaką ilością przegródek.

Starannie przemyślane, najlepiej już na etapie projektowania, szafy przesuwne, będą nam służyć na lata.

Dodaj komentarz