Czy stoły okrągłe mogą być rozkładane
Meble

Czy stoły okrągłe mogą być rozkładane?

W każdym domu, wielkim mieszkaniu lub malutkiej kawalerce, powinno znaleźć się miejsce na jeden wyjątkowy mebel, a mowa tutaj o stole. Stół jest ważnym wyposażeniem każdego domu. Oczywiście poza podstawowa jego funkcją, jaką jest spożywanie przy nim posiłków, pełni on także inne role w rożnych domach. Dla jednych jest miejscem spotkań całej rodziny, wspólnym piciu kawy, rozmów, grania w gry planszowe. Najczęściej na stole są przygotowywane wspaniałe smakołyki w postaci ciast, ciastek czy moich ulubionych pierogów z jagodami. Dla innych jest to miejsce pracy gdzie w zaciszu własnego domu można rozwijać się zawodowo lub oddawać się swojej pasji. Dlatego coraz częściej odbiega się od określenia stołu do jadalni zastępując go stołem codziennym.

Dla jednych jak i dla drugich ważne jest by stół dostosowywał się do ich potrzeb. Jednego dni powinien być mały by móc z przyjaciółka poplotkować przy filiżance dobrej herbaty, żeby zaraz następnego dnia mogła spotkać się przy nim cała rodziny na wspólnym obiedzie.

Kształt stołu też nie jest przypadkowy, jedni wybierają stoły kwadratowe albo prostokątne gdyż mają błędne przekonanie, że stoły okrągłe się nie rozkładają. A często wybór stołu jest decyzją na lata, ponieważ dobrej jakości stół rozkładany wiąże się z stosunkowo wysokimi kosztami. Dlatego dobrzy by było mieć wybór.

Stoły okrągłe pozbawione są ostrych kątów, dzięki czemu idealnie wkomponowują się do większości stylu mieszkań nadając im harmonię i ład, cechy te są mile widziany w klasycznych wnętrzach jak i w nowoczesnych. Na rynku jest wiele firm, które w swojej ofercie maja takie stoły. Najczęściej jednak stoły rozkładane okrągłe po rozłożeniu kształtem przypominają owal. W wielu sklepach internetowych czy stacjonarnych można bez problemu znaleźć stół, z możliwością rozkładania nawet do 200 cm. Stół taki powinien bez problemu pomieścić od 8 do 10 osób. Jednak coraz popularniejsze jest wykonywanie stołów pod indywidualne potrzeby klienta.

Budowa stołów okrągłych

Stoły te najczęściej zbudowane z 4 nóg i blatu lub z jednej grubej nogi i blatu oraz blatów dodatkowych. Przy czym każdy z elementów może być wykonany z różnego tworzywa, np. drewna czy metalu oraz w różnych kolorach i wykończeniu. Stoły rozkładane najczęściej posiadają prowadnice łożyskową, która ułatwia rozkładanie. Stoły takie najczęściej mają ukrytą funkcje zamykania, co daje efekt idealnie gładkiej powierzchni stołu, bez odstępu miedzy blatem głównym a dodatkowym. Pozwala to również na utrzymanie większej stabilności połączonych elementów.

Jak rozłożyć stół rozkładany okrągły

Niema jednej uniwersalnej instrukcji obsługi dla stołów okrągłych rozkładanych. Informacje taka powinna zostać dostarczona wraz z produktem lub zazwyczaj można ją znaleźć na stronie producenta. Każdy z stołów będzie miał inny system montażu wkładki, która jest niezbędnym elementem stołu rozkładanego. Ogólna zasada polega na rozsunięciu obu polówek stołu a następnie na umieszczeniu wkładki na prowadnicy, następnie należy zsunąć stół. Pamiętaj, że rozłożenie jak i złożenie takiego stołu najlepiej wykonać w dwie osoby zwłaszcza w przypadku stabilnych stołów drewnianych, które bywają ciężkie.

Podsumowując stoły okrągłe mogą się rozkładać i swoją użytkowością w niczym nie różnią się od innych stołów rozkładanych. Stanowią idealne dopełnienie każdego wnętrza a wszystkie dodatki w postaci wazonów z kwiatami czy koszyka z owocami mogą tylko podkreślić jego unikalny kształt.

Dodaj komentarz