Dekoracja stołu na co dzień
Dekoracje

Dekoracja stołu na co dzień

W wielu miejscach, typu restauracje, zwraca się szczególną uwagę na dekorację stołu, dzięki czemu goście maja pozytywne odczucia podczas posiłku. Niestety dotyczy to w zdecydowanej większości restauracji, ponieważ w wielu domach prawie nikt nie stosuje się do takich zasad. W takich miejscach z reguły jedyna dekoracja stołu to obrus, choć coraz rzadziej stosowana, ponieważ łatwiej umyć sam stół niż prać obrus. Są jednak miejsca, w których domownicy bardzo dbają o wygląd stołu, po to, żeby z przyjemnością do niego siadać. Zwykle są to domy osób, które są dość majętne, więc wszystko w nim musi być eleganckie, włącznie z miejscem do posiłków. Czy jednak są to cechy tylko osób bogatych? Niekoniecznie. Każdy może udekorować stół, nawet mając zupełnie przeciętny dom.

Jaka powinna być dekoracja stołu na co dzień

Każdy chciałby przebywać w domu, w którym jest ładnie i to samo dotyczy jadalni, w której rodzina spędza wiele czasu. Czy warto o nią dbać? Oczywiście, że tak. Pięknie udekorowana sprawia przyjemność każdemu domownikowi, również dzieciom.

  • Obrus – to od lat znany już sposób dekoracji. Zawsze sprawiał wrażenie elegancji i tak pozostało. Dziś można wykorzystać obrusy dekoracyjne, szydełkowe czy plamoodporne, które z powodzeniem można zastosować podczas posiłków. Dla kogoś, kto ma małe dzieci, szybko brudzące obrus, dostępne są rozmaite ceraty, równie dobrze spełniające funkcję dekoracyjną. Stoły z obrusem lub piękną ceratą ładniej się prezentują i tak bardzo nie niszczą, jak w przypadku mebla bez nakrycia go, nawet używane codziennie.
  • Świece – fantastyczny pomysł na romantyczne kolacje we dwoje, szczególnie, jeśli w domu nie ma jeszcze dzieci. Często jednak nastrój, który wywołują, podoba się także młodszym członkom rodziny. Nie musi być to specjalna okazja, tylko po prostu urozmaicenie codziennego dnia.
  • Kwiaty – to najbardziej popularny sposób dekoracji. W sezonie można zebrać zarówno z ogrodu jak i z pobliskiego pola, zaś nawet polne kwiaty ułożone w fantazyjne bukiety, będą sprawiały, że obiad będzie prawdziwą przyjemnością. Warto pamiętać, że kwiaty nie muszą być wymieniane codziennie, zaś jest wiele sposobów na przedłużenie ich żywotności dzięki czemu takie dekoracje będą się utrzymywały dość długo. Same kwiaty dają bardzo duże pole do popisu, ponieważ mogą być ułożone luźno w zwiniętej serwetce i leżące na stole, mogą także być w wazonikach, co jakiś czas wymienianych lub udekorowanych.
  • Misa z owocami – nie mówimy tu o sztucznych, bo dawno wyszły z mody, lecz o smacznych, prawdziwych owocach. Jeśli jednak ktoś nie chce zakupować owoców, lub ich nie lubi, sztuczne są pewnym rozwiązaniem.
  • Serwetki – są nieodłącznym elementem na przyjęciach, jednak o wiele przyjemniej siedzi się przy posiłku, gdy obok są dekoracyjnie złożone serwetki. Wiele osób bardzo lubi mieć przynajmniej namiastkę „wielkiego świata” w którym takie widoki są codzienne, dlatego dobrym pomysłem jest posłużyć się ciekawą serwetką. W sprzedaży istnieje bardzo dużo rozmaitych serwetek, z których można dobrać dokładnie takie, jakich potrzebujemy, ale przede wszystkim nie są kosztowne.

Nadmierne dekorowanie stołu dla wielu osób jest zbędne, ponieważ szybko się zjada posiłek i idzie do zajęć. Co jednak przeszkadza, żeby sam moment, kiedy rodzina siedzi przy posiłku, wyglądał pięknie i sprawiał wrażenie eleganckiego? Posiłek nie musi i nie powinien przebiegać w pośpiechu i z byle jak ustawionymi naczyniami, lecz powinien dawać wytchnienie i chwilę zatrzymania się, żeby spędzić miły dzień z rodziną. Dlatego nawet dekoracja jest doskonałym pomysłem, ponieważ dzięki temu przyjemność z posiłku oraz spędzenia czasu z rodziną jest tym większa, im ładniej i bardziej elegancko jest w otoczeniu. Warto wprowadzać własne pomysły z wykorzystaniem wstążek, kwiatów oraz świeczek, żeby dekoracja całkowicie spełniła swoje zadanie.

Dodaj komentarz