Dywany z butelek plastikowych
Dekoracje

Dywany z butelek plastikowych. Recykling na miarę XXI wieku

O recyklingu mówi się ostatnio wszędzie, to nie tylko modny ale i ważny temat. Sortowanie śmieci i wyrzucanie ich do odpowiednich kontenerów to dopiero początek przygody jaką przebędą odpadki, które poprzez powtórne przetworzenie staną się nowymi produktami. Mistrzostwo w tej dziedzinie z całą pewnością mogą przyznać sobie Skandynawowie, którzy od lat inspirują eko trendami.

Właściwa idea

Powstała w 2012 roku, duńska marka, Rug Solid obrała sobie za cel tworzenie wysokiej jakości produktów z, wydawać by się mogło, nie przydatnych już resztek; co więcej, w pracę zaangażowała setki lokalnych pracowników, z ich pomocą kreując serię ręcznie robionych, różnorodnych chodników.

Ze śmietnika na salony

Puste, plastikowe butelki, zalegające w szafie tekstylia, dziurawa dętka od roweru, to wszystko klamoty, których czym prędzej chcemy się pozbyć. Tymczasem Rug Solid dostrzegła w nich potencjał i postanowiła przedłużyć ich życie – w zgoła odmiennej formie. Dywany wykonane z plastikowych butelek odznaczają się ponadczasowym uniwersalizmem. Włókna powstałe z tworzywa sztucznego rozchodzą się w trakcie wicia, to sprawia, że ręczne wyplatanie splotów jest procesem kunsztownym i długotrwałym, który finalnie generuje niezwykle wytrzymały i odporny wyrób.Z kolei bawełniane paseczki, czyli ścinki pochodzące z przemysłu odzieżowego, podlegają selekcji, w trakcie której sortowane są one zgodnie z rozmiarem. Kolejnym etapem, przez który przechodzą jest proces tkania, nadający materiałowi gładką fakturę, a następnie zabarwienie go na jednolity kolor. Choć dla całego tego cyklu można by znaleźć szybszą alternatywę, należy mieć na uwadze, że odejście od masowej produkcji dało miejsca pracy dla niemal wszystkich dorosłych mieszkańców niewielkiej indyjskiej wioski.Ci rzemieślnicy z okolic Delhi od pokoleń przekazują sobie wiedzę na temat obróbki różnorakich materiałów, w tym skóry. Ich wiedza pozwoliła Rug Solid na zaadaptowanie resztek galanterii skórzanej w eleganckie i solidne chodniczki. Na chwilę obecną marka może pochwalić się aż 635064 tysiącami poddanych recyklingowi par skórzanych butów, a liczba ta stale rośnie.Zdecydowanie, najbardziej nieszablonowym pomysłem jest stworzenie dywaników ze sfatygowanych dętek od rowerów. Zbiera się je w warsztatach rowerowych a następnie przewozi jednośladem do fabryki, gdzie ręcznie wycinane i wyplatane stają się odpornym na zaplamienie wyrobem.

Komu pasuje?

Skandynawska marka stawia na prostotę, jej dywany idealnie wpisują się w minimalistyczne, surowe wnętrza ale równie fantastycznie wyglądać będą w eklektycznych pomieszczeniach. Mnogość i unikalność wzorów sprawia, że każdy znajdzie swój idealny model, który nie tylko podkreśli charakter domu, lecz będzie również wartościową, przyjazną dla planety, inwestycją.

Lokalne patenty

Z raportu KPMG wynika, iż Polska uplasowuje się na szóstym miejscu pod względem produkcji mebli oraz jest ich czwartym, największym eksporterem. Brzmi zdumiewająco, prawda? Takie wspaniałe wyniki dają szansę rodzimym producentom na rozwijanie kreatywnych i proekologicznych rozwiązań, na miarę XXI wieku, oraz wprowadzanie ich na światowe rynki. Wśród designerów, którym warto się przyjrzeć znaleźć można między innymi:• MP PROJECT – wśród ich niebanalnych mebli i akcesoriów znajdą coś dla siebie nie tylko klienci stawiający na środowisko ale również wielbiciele motoryzacji, bowiem marka ta ma w swoich zasobach produkty powstałe z felg samochodowych,• GDEL.pl – zrodzony z zamiłowania do odnawiania starych przedmiotów i ekologii, sklep internetowy pełen mebli z recyklingu,• REC.ON – w swojej pracy używają drewna, metalu i zużytych części samochodów. Od stołów po loftowe lampy, każdy ich wyrób jest niepowtarzalny oraz opatrzony indywidualnym numerem seryjnym.

Dodaj komentarz