Meble

Gdzie wyrzucić stare meble?

Stare meble, czyli odpady gabarytowe, są wyjątkowo kłopotliwymi śmieciami. Wyrzucane przy altanach śmietnikowych straszą przechodniów, a także zanieczyszczają środowisko. Zgodnie z obowiązującym prawem wystawianie niepotrzebnych mebli przy śmietniku jest także nielegalne. Dlatego przed planowanym generalnym remontem albo zmianą wystroju wnętrza warto zastanowić się, co zrobić ze starymi meblami. Oto kilka pomysłów, które pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Drugie życie starych mebli

Jeżeli chcemy pozbyć się mebli, które nie są uszkodzone, a jedynie nie spełniają już naszych oczekiwań, warto przekazać je dalej. W internecie bez problemu można znaleźć firmy, które zabierają niepotrzebne wyposażenie mieszkania lub odkupują je za niewielką kwotę. Można również samemu skorzystać z portali internetowych z ogłoszeniami lub z lokalnych grup na forach internetowych. Warto tam zamieścić post ze zdjęciem, wymiarami oraz informacją, że mamy do oddania niepotrzebne biurko lub fotel. Kłopotliwe dla nas meble mogą zawędrować do ludzi, których nie stać na nowe sprzęty. Wiele osób także poluje na zniszczone meble, które później w ciekawy sposób odnawia, dając im tym samym szansę na drugie życie. Jest to jednak rozwiązanie dla cierpliwych, ponieważ nie ma gwarancji, że od razu znajdziemy zainteresowanego naszą ofertą internautę. Jeżeli nie mamy możliwości przechowywania danego mebla w domu lub w garażu, niestety trzeba znaleźć inne rozwiązanie.

Osiedlowy śmietniki oraz kontenery

Przy większych porządkach, jak generalny remont, kiedy wiadomo, że odpadów będzie sporo, warto zastanowić się nad zamówieniem prywatnego kontenera na odpady. Pomieści on nie tylko gruz, ale także niepotrzebne, zniszczone meble i inne domowe sprzęty. Gdy wymiana dotyczy tylko pojedynczych mebli najlepiej zapytać w gminie lub w spółdzielni, która zarządza naszym budynkiem, jak rozwiązana jest sprawa wywozu śmieci wielkogabarytowych. W wielu miejscach zarząd spółdzielni regularnie zamawia specjalny transport dla dużych odpadów. Zazwyczaj w wyznaczone dni w miesiącu przyjeżdża samochód, który zbiera z okolicznych śmietników powystawiane meble czy dywany. Można wystawić stare sprzęty na kilka dni przed podanym terminem i nie martwić się o ich odbiór.

Ekologiczna utylizacja starych

Niestety na niektórych osiedlach mieszkańcy muszą zająć się wywozem śmieci o nietypowych rozmiarach we własnym zakresie, ale często jest to najszybszy i najprostszy sposób na pozbycie się uszkodzonych sprzętów. Nie można ich jednak wywieźć na wysypisko. A więc gdzie wyrzucić stare meble? W wielu miastach połamane lub bardzo zniszczone sprzęty można dostarczyć do firmy specjalizującej się w utylizacji odpadów. Dzięki temu po odpowiedniej obróbce można ponownie wykorzystać je jako surowce wtórne w przemyśle wytwórczym lub użyć do wytworzenia energii. Utylizacja jest ekologiczna, zgodna z obowiązującymi normami europejskimi i dotyczy praktycznie każdego rodzaju mebli. Do firmy specjalizującej się w tego rodzaju usługach można oddać:

  • meble wypoczynkowe z salonu i sypialni (kanapy, fotele, regały, stoły, krzesła)
  • szafki i stoły kuchenne
  • wyposażenie biurowe
  • meble ogrodowe i balkonowe
  • meble z łazienki

Jeżeli nie mamy samochodu lub pozbywamy się prawie całego wyposażenia mieszkania dobrze znaleźć firmę, która oferuje transport we własnym zakresie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest ekipa pracowników, która wyniesie i zapakuje za nas meble do samochodu. Najczęściej taki odbiór sprzętów jest płatny, ale jeżeli pomyślimy o zaoszczędzonym czasie, a często także zdrowiu, może to być najkorzystniejsza opcja na pozbycie się starych mebli.