Meble

Jak pomalować meble?

Meble to elementy, które są bardzo potrzebne w każdym domu. Niestety z czasem każdy z nich się psuje. Czasami jest to połatanie, czasami jednak kolor zaczyna być wyblakły, zarysowania czy ślady po „użytkowaniu” przez dzieci, wręcz domagają się odnowienia koloru danego sprzętu. Często też ludzie dostają od kogoś już nieładne i odrapane meble, które wymagają odnowienia. W takiej sytuacji trzeba się zastanowić, jak naprawić i odnowić uszkodzone meble. Jeśli są one tylko trochę podrapane czy porysowane czymś, co trudno będzie zmyć, lub ząb czasu nadgryzł kolor, wówczas najprościej jest je pomalować.

Malowanie mebli

  • Farba olejna – od lat znana i często stosowana, wciąż według wielu jest najlepsza. Tego rodzaju farby można znaleźć w puszce, do nakładania pędzlem lub wałkiem, albo w sprayu. Zdecydowanie łatwiejsze i bardziej ekonomiczne są farby w sprayu, gdyż wystarczy dość mała ilość, żeby pokryć malowana powierzchnię. W przeciwieństwie do farby w puszce, ta w sprayu nakłada się szybko i bez zacieków, co jest bardzo istotne. Zwykle są one bardzo podobne, choć według niektórych ludzi, farba w puszce jest bardziej trwała niż w sprayu. Z pewnością jedna i druga wydziela nieprzyjemny zapach i może wywoływać ból głowy lub zatrucie, jeśli będzie się spało w tym samym pokoju, co pomalowany mebel.
  • Farba akrylowa – to odmiana, która doskonale nadaje się do wnętrz. Ponieważ nie wydziela zapachu, bez problemu można spać w tym samym pokoju, co pokolorowany właśnie stół. Dodatkowo jest to farba, która bardzo szybko schnie, dzięki czemu na drugi dzień szafa ma odpowiedni kolor i można jej używać. Nakłada się ją przy użyciu pędzla lub wałka, w zależności od potrzeb, stanu mebla oraz oczywiście możliwości. W wąskich miejscach czy przy ozdobach z pewnością sprawdzi się zwykły pędzelek, zaś w szerokich jak np. ścianki boczne czy drzwi bez ozdób, szybciej pomalujemy przy pomocy wałka.
  • Okleina samoprzylepna – to doskonałe rozwiązanie, które przydaje się w niektórych tylko elementach do odświeżenia mebla. Tego rodzaju produktem odświeża się zwykle proste bez żadnych ozdób. To znaczy, że można tak okleić szafę bez dodatków, stół a raczej blat stołu, biurko czy szafkę nocną. Okleina jako taka, nie należy do najtańszych, dlatego przy dużych powierzchniach, nie opłaca się oklejać mebla, lecz po prostu pomalować.

W jaki sposób malowanie mebli jest najlepsze?

Przede wszystkim zależy od powierzchni oraz rodzaju mebla. Rodzajów malowania jest kilka.

  • Wałek malarski, pędzel – to najpopularniejszy sposób malowania, w przypadku kolorowania ręcznego. Z reguły najczęściej jest wybierany. Wałkiem maluje się proste i szerokie powierzchnie. W przypadku pędzla, można uzupełnić w miejscach, do których wałek nie sięgnie.
  • Spray – to dość ekonomiczne malowanie, jednak nie zawsze jest wybierane do mebli z różnych powodów. Między innymi dlatego, że farba w sprayu nie należy do najtańszych. Zbyt mało farby jest, jak na cenę i sporą ilość powierzchni do malowania.
  • Malowanie natryskowe – specjalne urządzenie, którym maluje się techniką natryskową, to wciąż nowy sposób na malowanie, jednak coraz częściej jest przez wiele osób wybierane. Do tej techniki potrzebujemy jednak odpowiedniego urządzenia, które przy pomocy ciśnienia, będzie wydostawał z urządzenia odpowiednią ilość farby.

Czy są wyznaczniki, na jaki kolor pomalować meble?

Wszystko zależy od potrzeb oraz oczekiwań ludzi. Obecnie istnieje bardzo wiele kolorów, dzięki którym malowanie mebli jest o wiele ciekawsze i bardziej twórcze, niż w standardowych kolorach. Każdy styl kolorowania szafy czy biurka jest dobry, o ile dobierzemy kolory do wystroju pokoju. Zwykle nikt nie maluje nowiutkich mebli, dlatego tego rodzaju działania są przeznaczone do odnawiania sprzętów startych i zniszczonych.

Dodaj komentarz