Jaki wentylator łazienkowy wybrać
Porady

Jaki wentylator łazienkowy wybrać?

Wentylatory domowe – coś, bez czego z całą pewnością nie obejdziemy się w naszym domu. Rzecz powszechna i niewątpliwie – niezbędna w każdym gospodarstwie domowym. Dlaczego są one tak potrzebne? Wszelkiego rodzaju wentylatory łazienkowe pomagają w utrzymywaniu odpowiedniego mikroklimatu, mianowicie: przyspieszają cyrkulację powietrza, regulują poziom temperatury i wilgoci. Chronią również przed rozwojem grzybów i bakterii. Jakie zatem wybrać wentylatory łazienkowe, aby należycie spełniły swoje funkcje? Podpowiadamy!

Właściwe napięcie

To chyba oczywiste! Powszechnie wiadome jest, że większość wentylatorów łazienkowych pracuje pod napięciem 230 V. W niektórych przypadkach może być to niezalecane. Dlaczego? Otóż przyjmuje się, że wentylator do łazienki 12 V z tzw. bezpiecznym napięciem jest konieczny w tych miejscach, w których możliwy jest bezpośredni kontakt z wodą, np. nad kabiną prysznicową albo też w innym miejscu, w którym możliwe jest ryzyko zachlapania go wodą. Warto pamiętać, że przy montażu takiego wentylatora należy również zainstalować transformator.

Rodzaj sterowania

Wentylatory przeznaczone do łazienki są urządzeniami stosunkowo o dość niskiej i słabej mocy, jednak warto wiedzieć, że gdyby pracowały nieustannie – pobór energii znacząco by wzrósł, co mogłoby spowodować wysokie rachunki, których raczej chcielibyśmy uniknąć. Dlatego też, jeżeli dążymy do optymalizacji kosztów oraz wydajności pracy wentylatora, koniecznie musimy wziąć pod uwagę rodzaj sterowania urządzeniem.

  • Wentylator z czujnikiem ruchu – dzięki czujnikowi nasz wentylator włączy się dopiero podczas naszej obecności w pomieszczeniu. Jest to dobry sposób na zmniejszenie energii, idealnie sprawdzi się w niewielkich łazienkach.
  • Wentylator z czujnikiem światła – to nic innego jak uruchomienie oświetlenia poprzez własny czujnik. To system, dzięki któremu z pewnością unikniemy układania kabli w niewygodnych dla nas miejscach.
  • Automatyczny sprzężony z wyłącznikiem światła – przez wielu uważany za jeden z ekonomiczniejszych sposobów, ale czy na pewno? Ten rodzaj sterowania ma jedną kluczową wadę – nie jest w stanie usunąć zalegającej wilgoci po kąpieli. Dlatego też taki rodzaj systemu zaleca się bardziej do toalet niż łazienki.
  • Uruchamiany ręcznie – zazwyczaj możemy spotkać się z tym, że są one wyposażone w wyłącznik sznurkowy, dzięki któremu to my jesteśmy w stanie decydować, kiedy wentylator ma się uruchomić. Wielu uważa takie rozwiązanie za jedno z najlepszych. Warto jednak wspomnieć, że nie pozwala na uruchomienie urządzenia podczas dłuższej nieobecności w domu.

Miejsce montażu

Nie zapominajmy o odpowiedniej lokalizacji naszego wentylatora. Najwięcej klientów na miejsce montażu wybiera jedną ze ścian łazienki. Nie jest to nic dziwnego, ale pojawiają się też tacy, którzy życzą sobie zainstalowanie wentylatora na suficie. Oczywiście jest to możliwe, ale należy pamiętać, aby interesujący nas model posiadał specjalne łożyska kulkowe.

Wydajność

To również jedna z ważniejszych rzeczy, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia wentylacyjnego. Tak naprawdę od wydajności naszego wentylatora uzależniony jest komfort w pomieszczeniu. Krótko mówiąc – to, jak szybko wentylator pochłania zapachy, wilgoć, parę z łazienki, tym lepiej. To oczywiste. Przyjmuje się, że wydajność urządzenia wentylacyjnego powinna być trzy razy większa od samego pomieszczenia. Kubaturę naszej łazienki możemy obliczyć w bardzo prosty sposób, mianowicie: mnożymy jej powierzchnię i wysokość. W momencie, kiedy otrzymamy już wynik, powinniśmy pomnożyć go 3 razy, aby wiedzieć, jaka powinna być minimalna wydajność wentylatora, którego potrzebujemy w danym pomieszczeniu.

Głośność

To też ważna kwestia, jaką powinniśmy rozważyć przed kupnem wentylatora. Warto wiedzieć, że urządzenia te odznaczają się różnym poziomem głośności, dlatego warto wcześniej zastanowić się i wybrać taki model, który będzie najodpowiedniejszy. Wśród najcichszych urządzeń klienci często wskazywali takie wentylatory jak: Smart, Brise, ale także Silent Design, Quiet, których poziom głośności średnio wynosi 21-26,5 dB.

Tak więc – wentylatory domowe to nie taka prosta sprawa. Przed zakupem powinniśmy rozważyć kilka ważnych kwestii. Pamiętajmy, że w sklepach są specjaliści, którzy w razie potrzeby pomogą nam wybrać ten najlepszy i przystosowany do naszego wnętrza.

Dodaj komentarz