Kwiaty i rośliny balkonowe i ogrodowe
Ogród

Kwiaty i rośliny ogrodowe oraz balkonowe. Jakie wybrać?

Wielu miłośników kwiatów zawsze stara się, żeby dopasować takie rośliny, które będą najładniejsze i będą spełniały swoje zadanie. Co jednak, jeśli ktoś dopiero kupił dom i nie za bardzo zna się na roślinach? Warto w takiej sytuacji sięgnąć po fachowe doradztwo w sklepie, jednak są rzeczy, które bardzo łatwo można poznać samodzielnie. W sprzedaży istnieją rozmaite rośliny, jedne nadają się na taras inne nie. Należy też zwrócić uwagę, żeby nie było niebezpiecznych trujących roślin w domu, w którym są małe dzieci lub zwierzęta, choćby nawet najpiękniej wyglądały. Będą po prostu zagrożeniem.

Rośliny balkonowe i tarasowe

Zwykle są one ustawione w doniczkach lub powieszone, więc z reguły powinny być krótkie i kwitnące. Właściwie na balkon można dopasować dosłownie wszystkie, które kwitną i nie wymagają głębokiej gleby. Rośliny przeznaczone na balkon czy taras, są te same, ponieważ ich warunki wzrostowe są takie same. Tego typu rośliny są jednoroczne lub dwuletnie. To znaczy, że trzeba je regularnie siać na nowo. Między nimi będą:

  • Aksamitka – piękny kwitnący kwiat, o dość krótkiej łodydze. Są kolory żółte, pomarańczowe lub zmieszane. W zależności od gustu, można wybrać pojedyncze kwiaty lub rozbudowane. Są bardzo wytrzymałe na suszę, nie wymagają wyjątkowej gleby Doskonale sprawdzają się jaki kwiaty ogrodowe ale i na balkon. To kwiaty ogrodowe jednoroczne.
  • Bratek – przepiękny różnokolorowy kwiat, bardzo niski. Doskonale sprawdza się na balkonach, tarasach czy na rabatkach. To kwiaty balkonowe dwuletnie.
  • Petunia ogrodowa – bardzo popularne ostatnimi czasy rośliny ogrodowe. Jej gałązki swobodnie zwisają, jednak musi być ustawiona wysoko, ponieważ na ziemi, będą też leżały kwiatki. Doskonale sprawdzi się na balustradzie balkonu czy tarasu, lub w wiszącym pod dachem kwietniku. Powinna stać w miejscu, w którym nie będzie narażona na gwałtowny deszcz, ponieważ kwiatki są bardzo delikatne.
  • Powojnik – to bardzo intensywnie wijący się kwiat. Nadaje się do ustawienia w skrzynce przy balustradzie balkonu lub tarasu, by łodyga swobodnie owijała się wokół balustrady. Dzięki temu uzyskamy piękną zieloną barierkę.
  • Bakopa – śliczny zwisający kwiat, doskonale sprawdzi się na wysokim stanowisku. Umieszczona na barierce balkonu doniczka, doskonale pozwoli na swobodny wzrost rosliny.
  • Begonia – są różne rodzaje tej rosliny. To typowe kwiaty balkonowe. Begonia stale kwitnąca ma delikatne różowe kwiaty, rośnie w górę, begonia kaskadowa zaś rośnie w sposób zwisający. Begonia Tenella ma kwiaty zwisające, rosnące jednak w kępie.
  • Celozja kłosowa to wyjątkowo urokliwa roślina. Jej kwiatki przypominają kłos. Są ciemnofioletowe. Rośnie dość wysoko, więc powinna być ustawiona w doniczce na ziemi. O wiele lepiej sprawdzi się na tarasie niż na balkonie.
  • Heliotrop – drobne fioletowe kwiatki złączone w kiść. Rośnie w górę, więc należy go postawić na ziemi w doniczce. Bardzo długo kwitnie, przez co balkon bardzo długo jest kolorowy.

Istnieje bardzo wiele roślin, które nadają się na balkon oraz taras. Nie są one rozdzielone, ponieważ zarówno balkon jak i taras, dają dokładnie te same warunki wzrostu. Warto jednak pamiętać, że niektóre rośliny balkonowe potrzebują zadaszenia, więc należy dokładnie się zastanowić, gdzie je umieścić. Wybierając rośliny ogrodowe, chcemy, żeby były one bardzo długo piękne a jednocześnie, by nie potrzebowały zbyt dużo miejsca. Warto też pamiętać, że np. powojnik, który dziko wyrasta w ogrodach czy na łąkach, nie nadaje się na balkon, ponieważ ma długie korzenie, a doniczka nie zagwarantuje takiej ilości ziemi. Jeśli jednak chcemy coś takiego posadzić, warto zainteresować się miejscem pod balkonem czy obok tarasu. Dzięki temu roślina będzie w ziemi, zaś zdobić będzie balkon, oczywiście rosnąc od ziemi, lub taras.

Dodaj komentarz