Lampy z wiatrakiem (wentylatorem) czy klimatyzatory kasetonowe
Sprzęt domowy

Lampy z wiatrakiem (wentylatorem) czy klimatyzatory kasetonowe?

Letnie, upalne dni doskwierają nam z roku na rok coraz bardziej. Wysokie temperatury nie sprzyjają w wykonywaniu codziennych obowiązków, a w szczególności pracy. Brak wiatru dodatkowo potęguje poczucie gorąca i powoduje złe samopoczucie. W celu zaradzenia temu szukamy rozwiązań, które będą dla nas najlepsze i nie spowodują dużego obciążenia naszego domowego budżetu. Oferty, sklepów obfitują w różnego rodzaju produkty, które mają być pomocne. Na rynku dostępne są chociażby lampy z wiatrakiem czy klimatyzatory kasetonowe. Dokonanie wyboru na pewno nie jest łatwe, jednak zyskanie wiedzy na ten temat z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.

Lampy z wentylatorem jako alternatywa klimatyzacji

Lampy z wiatrakiem są niewątpliwie rozwiązaniem tańszym niż montaż skomplikowanym systemów klimatyzacyjnych. Dodatkowych ich atutem jest wygląd oraz cena, chociaż obecnie nie są bardzo popularne nic nie stoi na przeszkodzie, aby powróciły do łask. Producenci prześcigają się w coraz to nowocześniejszych i bardziej awangardowych wzorach. Co ważne pełni ona podwójną a czasami nawet potrójną funkcję, w przypadku, gdy posiadają wbudowaną regulację wilgotności w pomieszczeniu. Na co należy zwrócić uwagę przy doborze lampy z wentylatorem:

  • jaką moc posiada urządzenie,
  • czy istnieje możliwość wymiany skrzydeł,
  • tworzywo z jakiego został wykonany,
  • jaka jest głośność pracy,
  • moc silnika oraz wykonywana ilość obrotów,
  • inne zastosowania.

Zaletą lampy z wiatrakiem jest przede wszystkim możliwość jej stosowania zarówno latem jak i zimą. Świeże powietrze, spowodowane lekkim wiatrem miesza masy powietrza zarówno ciepłego jak i zimnego. Co jest przydatne nie tylko w upalne dni, ale i te chłodniejsze, zimowe. Zakup jednego urządzenia, łączącego w sobie lampę oraz wentylator, jest ekonomiczny. Warto również dodać, że obydwa te urządzenia mogą działać zarówno razem jak i osobno.

Klimatyzatory kasetonowe rozwiązanie dla sufitów podwieszanych

Klimatyzatory są coraz bardziej popularne, każdy chce móc schłodzić się w upalne dni. Istnieje ich wiele rodzajów, jednym z nich są klimatyzatory kasetonowe. Najczęściej znajdujące zastosowanie w dużych pomieszczeniach takich jak restauracje, sale konferencyjne czy bankietowe. Coraz częściej znajdują się również w salonach naszych domów. Ich nazwa wzięła się od miejsca w jakim są montowane, czyli sufitu oraz tego, że do złudzenia przypominają kasetony. Określane mianem jednostek typu split co oznacza, że muszą być umieszczone zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz na przykład na elewacji budynku. Jednakże niewątpliwie ich minusem jest to, że do montażu konieczne jest posiadanie sufitu podwieszanego, który musi być dopasowany do konstrukcji urządzenia. Klimatyzator kasetonowy zarówno ochłodzi powietrze w ciepłe dni jak i ogrzeje w czasie chłodniejszym. Jego praca zależna jest od posiadanych wylotów powietrza oraz mocy z jaką może pracować. Dostępne na ryku warianty są sterowane za pomocą pilota lub w bardziej zaawansowanych modelach dostosowują się do naszych wcześniejszych ustawień poprzez wbudowane czujniki. Taki produkt może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, jeżeli posiada filtr, który jest łatwo wymienialny i przyjazny w obsłudze.

Porównując te dwa rozwiązania, bardziej wydajnym okazuje się klimatyzator kasetonowy, aczkolwiek jego cena może być dla niektórych odstraszająca. W przypadku lampy przedział cenowy zamyka się w maksymalnie tysiącu złotych, jeżeli chodzi o drugą propozycję jest to cena dużo wyższa. Również montaż lampy z wentylatorem jest łatwiejszy niż klimatyzatora kasetonowego. Obydwa urządzenia mieszają masy powietrza zarówno ciepłego jak i zimnego jednak klimatyzator dodatkowo dostarcza zewnętrznego chłodniejszego lub cieplejszego wiatru. Jeżeli szukamy tańszego i zarazem bardziej estetycznego rozwiązania, to będzie nim lampa, natomiast gdy nasze pomieszczenie jest duże a budżet na to pozwala warto zainwestować w klimatyzator.

Dodaj komentarz