Pergole ogrodowe
Ogród

Pergole ogrodowe pięknym dodatkiem wokół domu

Właściciele ogrodów bardzo często dobierają roślinność oraz rozmaite dodatki, by ogród pięknie się prezentował. Oczywiście możemy wybierać pomiędzy ozdobnymi kamieniami, szyszkami czy dekoracyjnymi donicami, jednak niezwykłą popularnością cieszą się pergole ogrodowe. To konstrukcje o różnych kształtach, przeznaczone do podparcia roślin, które po nich będą się pięły, zdobiąc ogród i otoczenie w nim.

Rodzaje pergoli

  • Drewniane – są najbardziej popularne i zwykle najbardziej ozdobne. Możemy znaleźć wiele ich kształtów, poczynając od prostych, po tworzące łuk. Z reguły w sprzedaży są głównie drewniane, gdyż najczęściej bywają kupowane. Tworzone są z cieniutkich listewek, i tworzą kratę. Proste panele lub kształt łukowaty, proste podpórki pod kwiaty mocowane do ściany lub bardzo rozbudowane stojące samodzielnie. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy, możemy wybierać zarówno pod względem kolorów jak i kształtów. Można zakupić kształt tylko łuku, albo zabudować taras, dzięki czemu sama pergola zamieni nam nadmiernie nasłonecznione miejsce, a dodatkowe rośliny sprawią, że będziemy siedzieli w „zielonym domku”.
  • Metalowe – tego typu pergole ogrodowe nie są zbyt popularne, choć także znajdują swoich zwolenników. Z reguły mają kształt łuku i często stosowane są przy wejściu do ogrodu. Mogą mieć kute ozdoby lub być proste.

Jak dobrać pergolę?

Wiele zależy od tego, jaki mamy plan na ogród. Z pewnością szeroka pergola ogrodowa będzie doskonałą podpórką pod kwiat, jednak drewniane bardzo często same w sobie są już ozdobne. Plan zagospodarowania ogrodu jest bardzo ważny w planowaniu jej zakupu, dlatego należy się zastanowić, jaką ma spełniać rolę. Wiele osób decyduje się na łukową, ponieważ chce zrobić ozdobne przejście po ścieżce. Ładna pergola ogrodowa z pnącymi się po niej różami, będzie fantastycznym uzupełnieniem dekoracji ogrodu. Doskonałym elementem zdobiącym teren wokół domu są panele, które podtrzymują kwiaty, dzięki czemu można je prowadzić, by się pięknie rozwijały. Taras obudowany pergolą będzie doskonałym miejscem na wypoczynek w czasie upałów, gdyż nawet ażurowy dach daje sporo cienia a dodatkowe rośliny pięknie wypełnią przestrzeń i dadzą ulgę od nadmiernego słońca. To nie tylko ozdoba, lecz także ułatwienie sobie pobytu w ogrodzie, nawet w czasie nadmiernego nasłonecznienia.

Jakie kwiaty nadają się do pergoli?

Każda wijąca się roślina, doskonale spełni swoją rolę, komponując się z pergolą. Warto jednak wziąć pod uwagę, że drewniana i ozdobna pergola ogrodowa, tworząca łuk, nie powinna być całkowicie zasłonięta rośliną. To oznacza, że powój czy bluszcz, nie będą się na nią nadawały. Doskonale jednak sprawdzą się na metalowej pergoli, która służy właśnie po to, by roślina tworzyła ciekawy kształt. Idealną rośliną na drewnianą pergolę są pnące róże. One nie tylko zdobią samą podpórkę ale i ogród. Warto jednak zainteresować się roślinami typu bluszcz, jeśli chcemy, by pergola była duża i tworzyła nad naszą głową tzw zielony dach. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się rośliny, które faktycznie gęsto porastają swoja podporę.

Gdzie zamówić pergolę?

W obecnym czasie sklepy ogrodowe oferują niebywale szeroki wybór pergoli. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy chcemy nią zadaszyć i otoczyć taras, nie znajdziemy tak dużego produktu w sklepie. Doskonałym sposobem jest sięgnięcie do sklepu internetowego, ponieważ tam często producenci tworzą pergole na wymiar i na konkretna potrzebę. Można także posłużyć się zamówieniem z tartaku, lub firmy tworzącej elementy drewniane, i zamówić same listewki, z których sami stworzymy ciekawą konstrukcję. Dla osób, które raczej nie znają się na tworzeniu tego typu elementów, lepszym rozwiązaniem jest zamówić gotowy produkt, wykonany przez wyspecjalizowaną firmę.

Pergola jest doskonałym elementem zdobiącym zarówno otoczenie domu jak i same fragmenty ogrodu. Warto jednak zrobić to bardzo starannie, ponieważ dopiero wtedy będzie to faktycznie ozdoba.

Dodaj komentarz