Ogródek
Ogród

Płotki ogrodowe nie tylko praktyczne

Od pewnego czasu bardzo dużą popularność zyskują płotki ogrodowe. Ich podstawowym celem jest oddzielenie w sposób bardzo precyzyjny klombów kwiatowych, wyznaczenie ścieżki, porozdzielanie poszczególnych krzewów, w zależności od upodobań oraz potrzeb właściciela ogrodu. Jeszcze do niedawna można było spotkać jeden rodzaj płotku, czyli standardowe sztachetowe, jednak bardzo niskie, żeby nie robiło dodatkowego ogrodzenia tylko oddzielało rabaty. W obecnej chwili producenci prześcigają się w wymyślaniu poszczególnych rodzajów i w różnym wyglądzie płotków, by każdy klient mógł sobie dobrać idealny.

Płotki ogrodowe

W sprzedaży istnieją rozmaite płotki, które można dobiera zarówno w kawałkach, jak i zakupować w całości.

  • Płotek ze sztachet drewnianych – to standardowy element ogrodzeniowy, znany już od bardzo dawna. Jest bardzo niziutki, posiada maksymalnie 30 cm wysokości. Zakupuje się go w kawałkach. Jest to gotowe przęsło płotka, z kilkoma sztachetami.
  • Płotek ogrodowy plastikowy – zwykle wygląda jak drewniany, tylko ma cienkie sztachety plastikowe. Zakupuje się go w kawałkach, połączonych kilkunastu malutkich sztachetek. Łatwy w montażu i bezproblemowy do dokupienia reszty, gdy zabraknie kawałka.
  • Fala – długi płotek plastikowy o kształcie falowanym. Kupuje się go w całości, zależności od potrzeby. W razie, gdy jest potrzebne kilka jego rolek, można dokupić, jednak nie za bardzo da się bezproblemowo je połączyć. W takiej sytuacji powinno się grodzić poszczególne rabaty a nie całość, gdyż nie da się złączyć kilku zwojów płotku.
  • Kute – to płotki wykonane z materiałów takich jak rzeczywiste ogrodzenia metalowe. Po prostu są to małe fantazyjne przęsła, przeznaczone do wnętrza ogrodu. Są one o wiele droższe niż zwykły nawet drewniany płotek ogrodowy.
  • Elementy pergoli – wygląda jak pergola. Całościowy ażurowy element. To pojedyncze przęsła, które montuje się na drewnianych kołkach, by tworzyły ogrodzenie.
  • Fantazyjne plastikowe – to elementy wykonane z plastiku, które nie mają typowego wyglądu płotu lecz rozmaite, dzięki czemu można je dopasować do każdego ogrodu i każdego gustu.
  • Belki drewniane – to jedn z najdroższych płotków. Niewielkie okrągłe belki drewniane wbija się w ziemię, jeden przy drugim, tworząc całościowe ogrodzenie.

Który płotek jest najlepszy?

Na to nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inną wizję ogrodu i każdy też inaczej planuje. W sprzedaży istnieje bardzo wiele rodzajów, które będą pasowały zarówno do standardowego, niczym nie wyróżniającego się ogrodu jak też do bardzo fantazyjnego, który ma za zadanie zachwycać wchodzące osoby. Każdy z nich ma nie tyko zadanie ogrodzenia poszczególnych elementów, czy oddzielenia rabat od ścieżki. Każdy z nich umiejętnie wykorzystany sprawi, iż ogród będzie wyglądał wyjątkowo.

Jak dopasować płotek?

Wszystko zależy od tego ile będziemy grodzić i w jakim kształcie. Jeśli jest to prosta obudowa, która ma otoczyć tylko jedną rabatę czy świeżo zasadzone drzewo, wystarczy rolka falistego ogrodzenia, ponieważ spełni doskonale swoją rolę. Jeśli jednak ma on spełniać rolę ogrodzenia oraz ozdoby, warto zainwestować w elementy, które będą dopasowane do zewnętrznego płotu oraz stylu ogrodu. Ma on wówczas być przede wszystkim użytkowy ale też zdobny. Przy ogrodzeniu kutym, doskonale spełnią się takie same elementy płotku. Jednak, jeśli w ogrodzie stoi drewniana pergola, z pewnością o wiele lepszym rozwiązaniem będzie taki, który ją przypomina, lub jest po prostu z elementów drewnianych.

Gdzie kupić płotek?

Każdy sklep ogrodniczy posiada tego typu elementy. Znajdziemy je także w sklepach składów budowlanych, ponieważ tam również są produkty do ogrodu. W przypadku wyjątkowych ogrodzeń, należy jednak sięgnąć do producenta i zamówić indywidualne. Warto jednak pamiętać, że niemal każdy rodzaj płotków, jest gotowy do zakupienia. Można dobrać w stacjonarnym sklepie jak też internetowym.

Dodaj komentarz