Ponadczasowy design - historia fotela uszak
Dekoracje

Ponadczasowy design – historia fotelów uszaków

To właśnie on łączy klasykę z nowoczesnością, prostotę z niecodziennymi rozwiązaniami – fotel uszak – jedyny i niezastąpiony! Uważa się go za mebel, który sprawdzi się w każdym niemal wnętrzu. Aż niewiarygodne, że fotele uszaki powstały kilka setek lat temu i wciąż zabiegają o nie tłumy. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką historię tego niezwykłego mebla.

Wszystko zaczęło się w Anglii

Z całą pewnością można stwierdzić, że to właśnie tutaj fotele uszaki biorą swój początek. Jak to się stało? Już tłumaczymy. Za rok narodzin tych mebli przyjmuje się rok 1600, kiedy to mieszkańcy niezbyt ciepłej Anglii próbowali znaleźć sposób na to, aby w skuteczny sposób móc się schować przed uciążliwymi przeciągami, które nieustannie pojawiały się w ich surowych, kamiennych pomieszczeniach. Często gromadzili się więc przy kominku, jednak to nie za wiele pomagało. Anglicy wpadli na pomysł, aby skonstruować wysoki fotel, który ochraniałby ich kobiety przed ekspozycją górnych części ciała, które były mniej osłonięte przez ich suknie. Dlatego też powstał fotel o nazwie Wingback Chair. Posiadał on drewniany stelaż, a oparcie wykonane było ze specjalnych listewek, które niektórzy nazywali skrzydłami. Do jego cech charakterystycznych z pewnością mogliśmy zaliczyć duże, wygodne siedzisko oraz mocne, wytrzymałe i drewniane nóżki.

A co z Francją?

Niektórzy uważają, że pierwszym państwem, w którym powstały fotele uszaki jest Francja – kraj mody i elegancji. Istnieje przypuszczenie, że to na dworze Ludwika XIV powstał pierwszy pomysł skonstruowania tak masywnego i wygodnego fotela. Twierdzi się, że owe projekty siedzisk zostały stworzone dla elit, które w ówczesnym czasie rządziły państwem. Cóż, nie bez powodu w dzisiejszych uszakach dostrzegamy wysokie oparcie – miało ono bowiem swoim kształtem przypominać tron, a tym samym podkreślać wagę osobistości, która na nim zasiada. Niektóre modele foteli miały nieco odchylone do tyłu i tapicerowane oparcia. Konstrukcja mebla, podobnie jak ta w Anglii, została wykonana z drewna, ale nogi nie były już proste, a raczej ozdobne – ułożone w łuk lub też przypominające lwią łapę. Fotel ten najczęściej stawiano w wielkich salach, tuż przed kominkami. W późniejszym czasie dołączył do niego równie królewski podnóżek. Stopniowo fotel zyskiwał na popularności. Wkrótce pojawił się już w krajach skandynawskich, w Holandii aż w końcu zyskał popularność za oceanem – w Ameryce. Nazwano je wtedy easy chair. Stawiano je głównie w sypialniach jako miejsce do odpoczynku i zregenerowania się, ale też w zakątku salonu, gdzie można było usiąść i zagłębić się w ulubionej lekturze.

Nowsze wersje – styl ten sam!

Pomimo faktu, że fotel uszak jest już bardzo stary, niemal w każdej epoce próbowano go tak ulepszać, aby jak najlepiej wpasował się w ówczesne realia i zapotrzebowanie. Przyjmuje się, że od XVIII wieku, zamiast od ochrony przed przeciągami, skupiono się na innej funkcji, jaką miał spełniać owy mebel, mianowicie – zapewnienie komfortu siedzenia oraz relaksu. Koncentrowano się wówczas głównie na poprawie siedziska. Zadbano, aby było one duże, wygodne i dawało poczucie odprężenia. Z biegiem lat, w XX wieku powstały dwa kultowe projekty foteli, które niewątpliwie były wzorowane na kultowym meblu. Pierwszy z nich to projekt Arne Jacobsena – „Egg”, a drugi Toma Dixona, znany już pod wcześniej wymienioną nazwą: „Wingback Chair”.

Za co kochamy te fotele?

Przede wszystkim za jego nietuzinkowość i charakter. Kochamy jego smukłe kształty, nowoczesny wygląd, a jednocześnie – klasycznego ducha. To z całą pewnością ikona nowoczesnego designu. Dzisiejszy rynek stoi przed nami – klientami – otworem! Do dyspozycji mamy różnego rodzaje fotele: bujane, fotel uszak z podnóżkiem czy nawet mini – stworzony specjalnie dla naszych pociech. Chcesz kupić nowoczesny i piękny mebel? Nie czekaj, znajdź go już dziś!

Dodaj komentarz