Przegląd krzewów kwitnących
Ogród

Przegląd krzewów kwitnących – sprawdź zanim kupisz

Kwitnące rośliny są idealnym dopełnieniem każdego ogrodu. Zachwycają swoim wyglądem i nierzadko pięknie pachną. Są niezbędnym elementem każdego zadbanego i dobrze zaprojektowanego ogrodu. Rośliny te dają nam szeroki wachlarz aranżacji i duże pole do popisu. Można z nich stworzyć nawet żywopłot czy ozdobić nimi oczko wodne. Ważne, aby wybierając odpowiednie rośliny do naszego ogrodu kierować się nie tylko ich wyglądem, ale też warunkami glebowymi.

Wybór krzewów, a rodzaj gleby

Przykładowo:

  • dla gleb gliniastych najlepsze będą: magnolia, wiśnia piłkowana, kalina koralowa
  • dla gleb piaszczystych poleca się: sosny karłowate, berberysy, bez czarny
  • dla gleb kwaśnych: różaneczniki, azalie, borówki, gleby kwaśne: różaneczniki, hortensje, azalie, borówki

Kwiaty ozdobne

Ozdobne krzewy kwitnące często stanowią główną dekorację w naszym ogrodzie. W związku z tym sprawdzą się one do tworzenia pięknych kompozycji. Są bardzo istotne w aranżacji naszej przestrzeni w ogrodzie.

  • Porzeczka krwista – jest jednym z krzewów, które zakwitają najwcześniej. Należy do roślin średniej wielkości, dorasta z reguły do 1,5 – 2 metrów wysokości. Wypuszcza bardzo licznie różowoczerwone kwiaty zebrane w grona. Najlepiej będzie się rozwijać żyjąc w słońcu lub w półcieniu. Lubi glebę żyzną i wilgotną, ale nie podmokłą
  • Róże okrywowe – po zakwitnięciu są to krzewy niewysokie. Cechuje je silne krzewienie, gęste ulistnienie i długa żywotność. Kwiaty są drobne lub średnie. Są łatwe w uprawie, nie wymagają intensywnej pielęgnacji oraz tolerują niesprzyjające warunki uprawy
  • Piwonia krzewiasta – krzew o średniej wielkości, w zależności od odmiany kwitnie na biało. Nie lubi kwaśnej gleby, ale jest odporna na suszę. Początkowo, w trakcie mrozów trzeba ją osłaniać.
  • Hortensja bukietowa – urośnie do 2 metrów wysokości. Jej kremowe kwiaty zebrane są w sporej wielkości kwiatostany o długości nawet do 30 cm. Kwiaty nie opadają z upływem czasu, lecz zmieniają barwę na różową, po czym zasychają i w takim stanie czekają na wiosnę. Krzew ten preferuje życie w słonecznym lub w połowie zacienionym miejscu oraz glebę próchniczą.

Krzewy liściaste

Krzewy o przepięknych liściach sprawdzą się samodzielnie, ale mogą też być idealnym tłem dla krzewów kwiatowych.

  • Rokitnik zwyczajny – urośnie on aż do 3-5 metrów, tworząc se swych liści gęstą koronę. Jego ozdobą są szare liście oraz pomarańczowe owoce. Dobrze urośnie w ubogiej ziemi, lubi słońce i jest odporny na suszę. Idealnie nadaje się na żywopłot.
  • Klon palmowy – zapewni nam atrakcje wizualne w postaci szeroko rozpostartych i niesymetrycznych gałęzi. Liście w zależności od odmiany będą czerwone, żółte lub pomarańczowe, a ich brzegi mogą być gładkie lub pierzaste. Krzew ten doskonale czuje się w słońcu lub półcieniu, ale nie lubi wiatru. Najlepiej urośnie w glebie próchnicznej, która jest żyzna i zawsze lekko wilgotna.
  • Wierzba całolistna – dorasta do 2,5 metra wysokości. Liście są różowe, a z upływem czasu stają się kremowe i zielone. Należy często przycinać liście. Najlepiej odnajduje się w pełnym słońcu, posadzona w żyznej i wilgotnej ziemi.

Można śmiało stwierdzić, iż krzewy kwitnące z powodzeniem mogą stworzyć szkielet ogrodu. Co ważne – są łatwe w uprawie. Większość z nich pięknie kwitnie. Przede wszystkim bardzo szybko rosną i tym samym nadają się do ukwiecania nowy powstałych ogrodów. Jesteśmy w stanie tak dobrze dobrać rośliny do ogrodu, aby kwitły i zdobiły go już od początku wiosny aż do późnej jesieni.

Dodaj komentarz