Ogród

Skrzynki balkonowe na kwiaty i rośliny

Praktycznie każdy pragnie mieć piękny dom. Jednym z elementów które jako pierwsze rzucają się w oczy, jest zewnętrzna część budynku w którą wchodzą ogród i balkon. Istnieje wiele sposobów na korzystne udekorowanie balkonu. Jednym z najbardziej uniwersalnych jest zasadzenie roślin. Niestety balkony zwłaszcza starodawne są wymagającym obszarem, na który trzeba poświęcić więcej czasu i zastosować różne strategie.

Mały balkon

Na niewielkiej przestrzeni dobrze prezentują się skrzynki balkonowe. Nie zajmują one wiele miejsca, ale dają wiele możliwości dla miłośników zieleni.

Duży balkon

W przypadku większej powierzchni dobrze jest zakupić nie tylko skrzynki, ale także doniczki. Wielkie doniczki szczególnie ozdobne będą się doskonale prezentować razem ze skrzynkami.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając skrzynki balkonowe warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych, lecz mających duży wpływ elementów. Pierwszym krokiem oczywiście jest zaplanowanie, w jaki sposób zostaną poukładane meble i inne niezbędne sprzęty jak np. suszarka do prania. Jeszcze wcześniejszym elementem jest wybór stylu jaki będą prezentować meble, aby móc do niego dobrać kwiaty i doniczki. Dopiero kiedy te etapy zostaną wykonane można zainteresować się doborem takich elementów jak:

 1. Kształt skrzynki. Najpopularniejszymi kształtami oczywiście jest kwadrat i prostokąt, ale nie warto kierować się średnią. Najlepiej jest określić na jakiej powierzchni można postawić doniczki i dopiero po tym określać jakie wymiary powinny mieć.
 2. Rozmiar. Małe skrzynki wymagają mniej podłoża niż duże, oraz trzeba częściej podlewać znajdujące się w nich kwiaty. Mimo to dzięki temu że są mniejsze, są lżejsze łatwiejsze w ustawieniu. Duża skrzynka balkonowa pozwala na zasadzenie więcej, bardziej wymagających roślin i zakup większej ilości podłoża. Jeśli decyzja padnie na duże skrzynki, rozsądnie jest dokupić do nich kółka, które nie tylko ułatwią późniejsze zmiany aranżacji, ale także sprzątanie.
 3. Tworzywo. Przy wyborze tego elementu należy spojrzeć na warunki nie tylko atmosferyczne.
  – polipropylen. Sztuczne tworzywo mogące imitować różne materiały. Jest odporny na urazy mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Jest lekki i łatwy w pielęgnacji. Wystarczy czyścić go wodą z płynem do mycia naczyń i cieszyć się nim cały sezon.
  – technorattan. Kształtem przypomina delikatną plecionkę. Jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia i pogodę. Jest lekki i może być używany przez wiele lat. Jedynym minusem jest potrzeba zakupu specjalnych środków czyszczących przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju struktury.
  – wiklina. Mimo że jest to jeden z najsłabszych tworzyw, praktycznie nie nadających się do użytku zewnętrznego, cieszy się dużą popularnością. Łatwo ulega rozkładowi i nie lubi wilgoci, ale jest podziwiany ze względu na swoje walory artystyczne. Zawsze można je potraktować jako element dekoracyjny i wymieniać co jakiś czas. Dobrze jest także dokupić inną, nawet najprostszą skrzynkę, aby to w niej znajdowała się ziemia, a wiklina była tylko na zewnątrz.
  – beton. Materiał dwudziestego pierwszego wieku. Zdobył szczególną popularność w ostatnich latach. Taki produkt można użytkować przez wiele lat, bez obaw o szybkie uszkodzenia. Nie wymaga dużo pielęgnacji i najczęściej jest w standardowym szarym odcieniu. Jedynym minusem jest waga, która znacznie utrudnia zmianę aranżacji oraz sam transport. Najczęstszym zamiennikiem jest polipropylen imitujący beton.

Jakie rośliny

Kiedy już zostanie wybrana skrzynka balkonowa, rozsądnie jest zadbać o to, co w niej będzie się znajdować. Nie jest to prosty wybór ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wystrój, powierzchnię, warunki atmosferyczne oraz sam kształt balkonu. Skrzynki zawieszone dobrze komponują się z roślinami o zwisających pędach, które się szybko rozrastają. Takimi roślinami są np. petunie, pelargonie zwisające, czy lobelie. Im wyżej znajduje się balkon tym mocniejsze podmuchy wiatru, W takich miejscach lepiej umieścić rośliny niższe typu aksamitki czy szałwie. Możliwe jest także łączenie różnych gatunków roślin.

Dbanie o ogródek balkonowy to zajęcie które nigdy się nie znudzi. Istnieje wiele możliwości zasadzenia roślin i wiele lat na wypróbowanie ich.

Dodaj komentarz