Wentylatory stojące
Sprzęt domowy

Wentylatory stojące – sposób na przetrwanie lata

Kolejne upalne lato w naszym kraju nikogo nie oszczędza. O ile instalacja klimatyzacji nadal jest raczej wyjątkiem niż regułą, o tyle wentylatory są podstawowym wyposażeniem gospodarstw domowych. Z racji swojej wydajności szczególnym zainteresowaniem cieszą się wentylatory stojące. Zapewniają one intensywny i kojący przepływ powietrza w całym pomieszczeniu.

Wiatrak wiatrakowi nierówny

Zdecydowanie najpopularniejszą grupą wentylatorów stojących są tradycyjne konstrukcje ze śmigłem. Możemy je podzielić na biurkowe i podłogowe. Zasadniczo różnią się od siebie średnicą śmigła oraz mocą, czyli w skrócie pisząc, wydajnością. Niestety, wadą jednych i drugich jest zajętość miejsca czy to na biurku, czy na podłodze. Niewątpliwą zaś ich zaletą jest prostota konstrukcji a tym samym bezawaryjność oraz łatwość utrzymania i konserwacji. Powyższe zalety mają rzecz jasna swoje odzwierciedlenie w atrakcyjnej cenie.

Inną grupę stanowią wentylatory stojące kolumnowe. One również występują w formie urządzeń nabiurkowych, jak i większych, podłogowych. W odróżnieniu od tradycyjnych wiatraków stojących elementem roboczym jest zestaw śmigieł o mniejszej średnicy specjalnie zabudowany w celu precyzyjniejszego ukierunkowania strugi powietrza.
Osobno warto wspomnieć o tak zwanych wentylatorach bezłopatkowych. Oczywiście konstrukcje te mają wirujące elementy, lecz ukryte w podstawie a ich odmienność polega na sprężeniu zasysanego powietrza w odpowiednio ukształtowanym, pierścieniowym elemencie. Urządzenia te wciąż stanowią nowinkę a na przeszkodzie w ich upowszechnieniu stoi wysoka cena.

Wentylatory pod lupą

Bez względu, na jaką konstrukcję się zdecydujemy, jest kilka podstawowych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wiatraka stojącego:

  • siła nawiewu oraz jej regulacja,
  • poziom hałasu,
  • oscylacja,
  • osłona części ruchomych,
  • stabilność podstawy,
  • łatwość czyszczenia.

Podstawową funkcją wentylatorów stojących jest utworzenie i ukierunkowanie strumienia powietrza. Jest wiele składników tej funkcjonalności. Obok średnicy śmigła, jak i ilości i kształtu łopat najważniejszym wydaje się moc urządzenia oraz możliwość jej regulacji. Do zapewnienia komfortowych warunków w średniej wielkości pomieszczeniu mieszkalnym wystarczy wiatrak stojący o mocy 25-50 W. Precyzyjniejsze dopasowanie do aktualnych warunków zapewni nam regulacja prędkości obrotu śmigła, jeśli nie płynna to przynajmniej kilkustopniowa z wyraźnym wyodrębnieniem poziomu najcichszego, nieocenionego przy małych dzieciach oraz w trakcie letnich nocy.

Oscylacja umożliwia naszemu urządzeniu omiatanie strugą powietrza całej kubatury pomieszczenia poprzez naprzemienne przesuwanie się raz w lewo, raz w prawo.

Osłona części ruchomych, jak i stabilność podstawy to cechy oczywiste ze względów bezpieczeństwa. Prędkość wirowania śmigła nie jest mała, co w połączeniu z ostrymi krawędziami łopat stanowi realne zagrożenie, którego nie można bagatelizować.

W zależności od intensywności używania prędzej czy później zajdzie konieczność usunięcia gromadzącego się kurzu. Wentylator w trakcie pracy przepycha olbrzymie ilości powietrza, a gromadzący się na powierzchni łopat ładunek elektrostatyczny sprzyja gromadzeniu się nieczystości. Brak okresowej konserwacji może spowodować spadek wydajności, wzrost głośności pracy, na uszkodzeniu urządzenia skończywszy. Dlatego warto również przy wyborze modelu zwrócić uwagę na możliwość jego częściowego demontażu.

Podsumowanie

Jak co roku w okresie letnim pojawiają się liczne oferty konkurujące o naszą uwagę. Producenci prześcigają się w implementacji nowych funkcji, jak i zwiększaniu atrakcyjności cenowej swoich wyrobów. Nie inaczej jest z wentylatorami stojącymi. Coraz częściej urządzenia są sterowane bezprzewodowo za pomocą pilota. Posiadają atrakcyjne podświetlenia i ekrany ciekłokrystaliczne wyświetlające parametry pracy. Wiatraki stojące kolumnowe i bezłopatkowe mają zamontowane w torze powietrza filtry oraz dodatkowe wkłady chłodzące. Szeroka paleta modeli i rozwiązań może zadowolić najbardziej wybredny gust i zapewni możliwość cieszenia się najgorętszą porą roku w komfortowych warunkach.

Dodaj komentarz