Zasłony do kuchni, salonu i do sypialni
Dekoracje

Zasłony do kuchni, salonu i do sypialni. Jak wybrać idealne?

Dopełnieniem dekoracji każdego wnętrza jest odpowiedni wystrój okien, Do wyboru mamy wiele rozwiązań; od nowoczesnych jak żaluzje, ekrany, panele, do tych najbardziej tradycyjnych jakimi są firanki i zasłony. Najbardziej popularne firanki to te wykonane z białej tkaniny. Ich uzupełnieniem są zasłony. Warto się zastanowić jaką funkcję mają spełniać. Czy chcemy ich używać do zaciemniania pomieszczenia, czy mają pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Istotny jest styl dominujący we wnętrzu oraz wielkość i charakter pomieszczenia. Inne rozwiązania zastosujemy w kuchni, a inne w salonie, czy sypialni.

Zasłony do kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym z uwagi na gotowanie jest dużo pary i zapachów, którymi przesiąkają wszelkie tekstylia. Warto wybrać zasłony do kuchni wykonany z lekkich materiałów, które bez problemów można zdjąć i prać. Ze względów praktycznych niewskazane jest stosowanie w kuchni dekoracyjnych upięć i ciężkich materiałów. Jeżeli nie ma potrzeby zaciemniania pomieszczenia, albo dysponujemy żaluzjami, warto zastanowić się nad rezygnacją z zasłon. Firanka bez zasłon lub ciekawe rośliny na parapecie okiennym mogą stanowić ciekawą alternatywę.

Zasłony do salonu

Przy wyborze zasłon do salonu należy ocenić w jakim stylu jest urządzone nasze wnętrze i jaka jest jego wielkość. Jeżeli salon jest urządzony w stylu klasycznym i chcemy nadać mu bardziej reprezentacyjnego charakteru można zdecydować się na fantazyjne upięcia i draperie. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, żeby w ten sposób nie przytłoczyć zbyt małego wnętrza. Tkaniny z dużymi, wyrazistymi wzorami będą dobrze wyglądały tylko w dużym pomieszczeniu. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu lekkości, można użyć zasłon uszytych z lekkich i zwiewnych materiałów. Ciężkie i połyskujące materiały będą dobrze wyglądały w jasnych i dużych wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym. W nowoczesnych salonach powinny dominować proste rozwiązania, bez zbędnych ozdób. W takich wnętrzach, jako zasłony do salonu można zastosować proste, usztywnione panele.

Zasłony do sypialni

Dekorując sypialnię zależy nam głównie na ociepleniu wnętrza i nadaniu mu bardziej intymnego charakteru. Pięknie będą tu wyglądały zwiewne zasłony tiulowe, o odpowiedniej długości, sięgającej podłogi. Jeżeli lubimy styl romantyczny można wybrać materiał ozdobiony wzorem kwiatowym lub uzupełnić dekorację wiszącymi różyczkami wykonanymi z materiału. Zasłony do sypialni mają nas chronić przed wścibskimi sąsiadami, ale również przed wpadającymi o poranku promieniami słonecznymi. Jeżeli chcemy dłużej poleniuchować wystarczy je zasłonić.

A co zamiast tradycyjnych zasłon?

Na rynku dostępne są obecnie inne rozwiązania, wypierające te bardziej tradycyjne. Dużym zainteresowaniem cieszą się rolety dzień-noc, czy rolety rzymskie, które są dekoracyjne, a dodatkowo powalają na regulację natężenia światła. Bardzo praktyczne są żaluzje zewnętrze, które dodatkowo chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem latem, czy wychłodzeniem zimą. Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania rolet zewnętrznych, można zastanowić się nad zainstalowaniem rolet wewnętrznych. Są dostępne w różnych szerokościach i kolorach, z opcją bezinwazyjnego montażu, zawieszane bezpośrednio na skrzydle okiennym. Przed podjęciem decyzji o sposobie dekoracji naszych okien warto zastanowić się nad sposobem zawieszania. Najprostsze do upinania są firanki zawieszane na szynach przesuwnych, ale najefektowniej wyglądają te upinane na ozdobnych karniszach. Najważniejsza obok walorów estetycznych jest funkcjonalność. Warto sprawdzić z jakiego materiału są wykonane dekoracje – powinien być to materiał odporny na zagniecenia i łatwy w utrzymaniu czystości. Trzeba pamiętać o odpowiedniej długości zasłon; ich odległość od podłogi nie powinna być większa niż 15 cm.

Dodaj komentarz