Meble

Jak odnowić stare meble?

Czasy mamy takie, że nie zawsze każdego stać na meble nowe i w dobrej jakości. Trudno jednak sobie wyobrazić, żeby ktoś ich nie miał. Dlatego wiele osób szuka starych mebli, żeby je jakoś odnowić i by uzyskały tzw „drugie życie”. Każdy mebel, dopóki nie jest połamany i nie rozpulchniony, w przypadku tych ze sklejki, daje się odnowić, by wyglądał może nie jak nowe, ale z pewnością z urokiem. W obecnym czasie bez problemu można zakupić na tzw pchlim targu rozmaite starocie, które można spokojnie odnowić. Można także poprawić własne lub skorzystać z opcji oddawania za darmo, by z bezpłatnych mebli, zrobić coś pięknego.

Jak odnowić stare meble, by wyglądały nietuzinkowo?

Z pewnością nie da się ich upodobnić do pięknego mebla, jeśli są połamane czy nadpsute, jednak nawet z tym, możemy coś zrobić. Na pewno muszą one być naprawione, by można było odnowić. Jakie zatem wykonać prace w odnawianiu?

  1. Naprawienie – odczepione drzwiczki, urwany uchwyt czy brakująca półka, to elementy, które trzeba poprawić, żeby przejść dalej. W sklepach bez problemu można zakupić zawiasy do drzwi, czy drzwiczek w przypadku szafki. Można spokojnie dokupić prowadnice i rolki, żeby naprawić uszkodzoną szufladę. Urwany uchwyt to obecnie żaden problem, gdyż nie tylko można dokupić nowe identyczne, lecz przede wszystkim jest możliwość dać meblowi inny wygląd, kupując zupełnie inne, niezwykłe uchwyty, które będą pełniły role przydatności oraz ozdoby.
  2. Pomalowanie – do mebli istnieje bardzo wiele farb, które można spokojnie zastosować na każdy tego rodzaju sprzęt. Mogą to być farby olejne, akrylowe czy zwykła okleina. Decyzja o tym, jak odnowić stare meble, tak naprawdę należy do wyobraźni osoby, która chce to zrobić.
  • Farba olejna wydziela bardzo intensywny zapach, niezbyt przyjemny. Odnowienie starych mebli może w tym przypadku być dość kłopotliwe. Pomalowane elementy nie mogą przebywać w tym samym pomieszczeniu co osoby, gdyż przez zapach, może domowników boleć głowa. Ponadto jest ona dość toksyczna.
  • Farba akrylowa jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Ten rodzaj nie wydziela zapachu w ogóle, lub jest na tyle delikatny, że dla ludzkiego nosa, po prostu niewyczuwalny. Mebel tak pomalowany może spokojnie stać w pomieszczeniu, nie robiąc nikomu krzywdy, zaś wysycha w ciągu jednej nocy.
  • Okleina samoprzylepna – to ostatnie i najprostsze rozwiązanie, które działa od razu i nie ma żadnych skutków ubocznych w postaci schnięcia czy nieprzyjemnego intensywnego zapachu. To specjalny papier samoprzylepny, wzmocniony, by się nie darł za szybko. Wygląda trochę jak tapeta, ponieważ zwykle jest w rolce. Nakłada się go też podobnie jak tapetę, z tym wyjątkiem, iż ma ona już klej i nie trzeba smarować, żeby się przylepiło. Należy jednak nakładać ją bardzo ostrożnie, by pod okleinę nie weszły pęcherzyki powietrza. Nie będzie to ładnie wygadało. Okleina jest doskonałym rozwiązaniem, gdy chcemy, żeby meble miały nietypowe wzory, np. były bardzo podobne do drewna.

Dekorowanie straych mebli

Oprócz pomalowania czy okleiny, odnowienie starych mebli może być też dekorowaniem ich. Taka dekoracja spełni swoje zadanie, jeśli np. mebel ma uszkodzenia, które są widoczne, ale całość jest dość dobra. W takiej sytuacji naklejenie czy namalowanie wzorów w konkretnych miejscach, by zakryć uszkodzenia, jest doskonałym rozwiązaniem. Często się ono sprawdza w przypadku mebli dziecięcych, gdyż właśnie ich elementy najczęściej się zdobi. Wybór odpowiedniego odnawiania mebli jest bardzo szeroki, gdyż można skupić się na wyborze dowolnego koloru mebla, czy właściwych dekoracji, które pokażą pokój w zupełnie innej odsłonie, niż standardowe kupione w sklepie sprzęty. W tym przypadku wyobraźnia jest najważniejsza.

Dodaj komentarz