Meble

Jak zrobić meble z palet?

W dawnych czasach bardzo trudno było znaleźć w sklepach meble, dlatego ludzie starali się wykorzystywać to, czym dysponowali. Obecnie jest zupełnie inaczej, jednak i tak wiele osób, szczególnie o bardzo bujnej wyobraźni, potrafi zrobić coś z niczego. Dlatego co jakiś czas pojawiają się niestandardowe meble, które można wykorzystać jako ogrodowe lub do domu. Ostatnimi czasy prym wiodą meble z palet. To nowość wśród wielu mebli, które bardzo często trafiają nie tylko do ogrodu czy domu, ale często są wykorzystywane w restauracjach. Nietuzinkowe rozwiązania są obecnie bardzo modne.

Jak najłatwiej wykonać?

Wszystko zależy od tego, jak poniesie nas wyobraźnia, gdyż rodzajów ustawień i tworzenia poszczególnych mebli jest bardzo dużo. Najprostsze są do zrobienia meble ogrodowe z palet, gdyż są one po prostu ustawieniem drewnianych elementów w taki sposób, żeby razem tworzyły ławkę i stolik.

Rodzaje mebli z palet

  • Meble ogrodowe z palet. To najprostsze i najmniej wymagające elementy. Bierzemy dwie, jedną układamy w pozycji leżącej, drugą ustawiamy tak, by tworzyła oparcie ławki. Leżąca paleta powinna być przycięta na odpowiednią długość, by wyszło wygodne i nie za duże siedzisko. Wszystkie elementy należy skręcić do siebie i właściwie można już ławkę używać. Jako nóżki mogą być faktycznie kołki, ale można zastosować ową odciętą część palety, by zrobić wyższe siedzisko. Stolik na kawę może być tylko złożeniem kilku palet, które utworzą odpowiednią wysokość stolika. Ponieważ są one niewygodne do stawiania na nich przedmiotów typu szklanki, warto mimo wszystko posłużyć się dodatkowymi elementami takimi jak przykręcenie jednolitego blatu lub utworzenie specjalnych zdejmowanych nakładek na stolik. Do mebli z palet, które będą stały na balkonie czy tarasie doskonale pasują także poduszki ogrodowe, które są nie tylko wygodne , ale także pasują stylistycznie do całej koncepcji.
  • Meble do domu. Właściwie można je wykonać dokładnie tak, jak ogrodowe, jednak z delikatną różnicą. Ponieważ meble z palet są dość twarde, do domu będą potrzebne specjalne obicia oraz poduszki do siedzenia, by faktycznie sofa czy fotel były wygodne. W sprzedaży jest ogromny wybór takich elementów, z których można utworzyć doskonały i wygodny mebel. W przypadku stolika, to zamiast przykręconego dodatkowego blatu, może być nakładany szklany, który będzie tworzył subtelną różnicę pomiędzy stolikiem ogrodowym a domowym. Bardzo ciekawym pomysłem do uzupełnienia takich mebli w domu jest łóżko z palet. Ponieważ właściwie bez problemu można kupić solidny materac, który rozłożymy na czymkolwiek, łóżko z palet będzie doskonale pasowało do wystroju innych tego rodzaju sprzętów.
  • Meble restauracyjne z palet – tego typu mebli na pewno nie będzie miała elegancka restauracja, gdyż zwyczajnie nie będą pasowały do charakteru lokalu. Pojawiają się jednak coraz częściej lokale, w których stawia się na naturę, czyli półki są z surowych desek lub zwykłych drewnianych skrzynek. W takiej sytuacji zwykle właściciele stawiają w całości na naturę i idąc za ciosem a raczej pomysłem, chętnie wykorzystują stoliki i ławki z palet, starając się jednak, żeby były to elementy bardzo wygodne. Do tego właśnie służą poduszki lub dodatkowy blat.

Sposoby wykorzystania palet

Sposobów na wykorzystanie palet jest bardzo dużo. Można z nich zrobić stolik, ławkę, krzesło i czy wygodny fotel. Wszystko zależy od fantazji osoby, która chce takie meble wykonać i wykorzystać w poszczególnych miejscach. Wiele osób robi je samodzielnie, jednak są też osoby, które chętnie by kupiły tego rodzaju sprzęty. Nie dla wszystkich jest to proste, ponieważ trzeba dobrać palety i wybrać konkretne, żeby pasowały do zaplanowanego wyposażenia ogrodu czy domu. W sieci można znaleźć obecnie wiele firm lub osób prywatnych, zajmujących się tworzeniem mebli z palet. Dzięki temu nawet osoby, które nie znają się na majsterkowaniu, mogą cieszyć się niestandardowymi i ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz