Płyny do płukania tkanin
Sprzątanie

Płyny do płukania – sposób na miękkie tkaniny

Pachnąca odzież damska, świeża i wyprasowana pościel, ręczniki w łazience o zapachu lawendy-któż z nas nie uwielbia przyjemnej woni unoszącej się w pomieszczeniu czy szafie. Usuwanie plam i zabrudzeń nie spowoduje, iż tkaniny będą miękkie i pachnące. Aby uzyskać taki efekt, warto stosować płyny do płukania, po użyciu których różnica w dotyku i zapachu będzie widoczna.

Płyn czy koncentrat – oto jest pytanie

Stojąc przed sklepową półką nie jest łatwo wybrać tak po prostu odpowiadający nam produkt. Co rusz pojawiają się nowości, zarówno w kolorystyce opakowań, jak i w doborze zapachów. Często zastanawiamy się, czym różnią się płyny do płukania tkanin od koncentratów i które są wydajniejsze w praktycznym zastosowaniu? Jak sama nazwa wskazuje koncentrat to substancja, która przy swej zmniejszonej objętości zawiera określone właściwości. Inaczej mówiąc – przy jednakowej objętości opakowań liczba zastosowań według zaleceń producenta będzie większa w przypadku użycia koncentratu. Tym samym intensywność zapachu będzie silniejsza. Osoby wrażliwe powinny wybierać płyny do płukania o mniejszym stężeniu substancji wonnych i dozować zalecaną miarę.

Zapachowy zawrót głowy

Wśród szerokiej gamy tytułowych produktów wybór zapachu jest nie lada wyzwaniem. Do najbardziej popularnych płynów należą te o aromacie:

  • kwiatów,
  • roślin,
  • wiosny,
  • bryzy morskiej lub z nutą owocową,
  • perfum.

Na rynek trafiają coraz to nowsze zapachy, które pobudzają nasze zmysły, a producenci podążając za trendami chcą spełniać oczekiwania klientów. W sprzedaży możemy znaleźć płyny o dźwięcznie brzmiących nazwach typu Fresh Sky, White Pearl, Summer Breeze czy Lavender Garden, które w połączeniu z estetycznym opakowaniem powodują u niejednej osoby zapachowy zawrót głowy. Warto przed zakupem powąchać kilka produktów, by wybrać te, które odpowiadają nam najbardziej. Z pewnością każdy znajdzie coś w swoim guście.

Co dają dobre płyny do płukania tkanin?

Niejednej kobiecie zdarzyło się choć raz zapomnieć nastawić pralkę na płukanie prania z użyciem płynu. Lub też nie zdążyła kupić nowego. Już w trakcie samego wieszania czuć, że tkaniny są bardziej zbite, twarde i szorstkie. Poza tym pozbawione są przyjemnej woni, którą gwarantują dobre płyny lub koncentraty. Oprócz wymienionych zalet pranie wypłukane w płynie zmniejsza naelektryzowanie materiału, ułatwia prasowanie oraz chroni odzież przed utratą kolorów, a włókna nie tracą tak szybko elastyczności. Pojawiły się już płyny z mikrokapsułkami, które stopniowo uwalniają aromat, dzięki czemu można dłużej cieszyć się świeżością materiału.

Co za dużo, to niezdrowo

Polacy znani są ze stosowania zbyt nadmiernej ilości płynów, proszków czy preparatów czyszczących. Pomimo wyraźnych zaleceń producentów, nie umiemy wyzbyć się tej cechy, która w przypadku stosowania płynów do płukania tkanin ma ogromne znaczenie. Nieprzypadkowo umieszczono informację o dozowaniu produktu, którego zakrętka jest jednocześnie miarką. Zbyt duża ilość płynu spowodować może, że jakość tkaniny ulegnie pogorszeniu, a struktura zostanie uszkodzona. Istnieje również ryzyko podrażnienia skóry oraz mniejszego komfortu podczas noszenia odzieży.

Alergik – jaki płyn do płukania wybrać?

Wiele osób borykających się z problemami skórnymi czy też rodzice, których dziecko dopiero co pojawiło się na świecie, zadają sobie pytanie, czy powinni stosować płyny do płukania tkanin. A jeśli tak, to jakie? Wrażliwa skóra wymaga szczególnej uwagi oraz ochrony, a detergenty mogą potęgować dolegliwości. Na szczęście producenci wyszli naprzeciw alergikom oraz osobom z niską barierą ochronną skóry i oferują hypoalergiczne produkty, które zostały odpowiednio przetestowane. Ze składu wyeliminowano:

  • substancje drażniące,
  • szkodliwe barwniki i fosforany,
  • syntetyczne konserwanty.

Substancje zapachowe ograniczono w znacznym stopniu, a do produkcji zastosowano bezpieczne i przyjazne dla skóry surowce, które badano pod okiem dermatologów.

One thought

Dodaj komentarz