stołki barowe do kuchni
Meble

Jakie stołki barowe wybrać do kuchni?

Ciekawym sposobem na sprawienie, by nasze mieszkanie było bardziej przestrzenne, jest postawienie na kuchnię otwartą na salon. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na małych przestrzeniach, gdzie postawienie ściany między tymi dwoma pomieszczeniami sprawiłoby, że w mieszkaniu zrobiłoby się ciasno i duszno. Ważnym elementem takiej aranżacji jest blat ze stołkami barowymi, który będzie oddzielał te dwie przestrzenie. Jak wybrać hokery tak, by idealnie dopełniły one całość wystroju?

Odpowiednia wysokość do podstawa

Sprawą kluczową jest wygoda korzystania z hokerów, które wybierzemy, a więc zanim zaczniemy przebierać we wzorach i kolorach, warto skupić się na ich wysokości. Standardowo, wyspa kuchenna ma około 110 centymetrów wysokości, dzięki czemu wygodnie jest nam przy niej stać. Co za tym idzie, stołki barowe powinny być od niej niższe. Optymalnie, różnica powinna wynosić około 30 centymetrów, a więc sam stołek powinien mieć ich 80. Oczywiście są to standardowe wymiary, ale w naszym przypadku może być trochę inaczej. Dlatego przed zakupami, należy dokładnie zmierzyć naszą wyspę lub blat, przy którym staną hokery. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni na jaką wysokość powinniśmy się zdecydować, na rynku dostępne są też stołki, które można regulować. Dzięki temu dopasowują się one do różnych wysp i są bardziej uniwersalne. Taki wybór sprawi, że meble te zostaną z nami nawet jeśli będziemy zmieniać pozostałe wyposażenie kuchni.

Dla naszej wygody

Oprócz odpowiedniej wysokości, powinniśmy też zastanowić się jakiej wielkości siedzenia szukamy. Jeśli dysponujemy naprawdę niewielką przestrzenią, warto zdecydować się na mniejsze siedziska, które nie będą zajmowały dużo miejsca. Poza tym, dostępne są też stołki barowe z:

  • podłokietnikami,
  • podnóżkami,
  • oparciami.

Takie oparcie sprawi, że odcinek lędźwiowy naszego kręgosłupa będzie miał wsparcie i siedzenie będzie znacznie zdrowsze dla naszych pleców. To, jak wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań i gustu. Warto jednak pamiętać, że te bez oparcia będzie można całkowicie schować pod bar, dzięki czemu zajmą jeszcze mniej miejsca.

Jaki kolor, kształt i wzór?

Odpowiednio dobrany stołek barowy może stanowić prawdziwą ozdobę kuchni. Obecnie ich wybór jest tak duży, że każdemu uda się znaleźć coś, co będzie pasowało do jego gustu. Wybierając stołki barowe, należy zwrócić uwagę na wystrój całej kuchni i to do niego dopasować kolor czy wzór tego mebla. Jeśli nasza kuchnia jest w stonowanych kolorach (biel, czerń, odcienie szarości czy brązy), kolorowe siedziska sprawią, że cała przestrzeń ożyje i stanie się znacznie bardziej interesująca. Natomiast jeśli mamy już jakiś żywy, dominujący kolor we wnętrzu, warto postawić na bardziej stonowane stołki, które nie będą się gryzły z całą resztą.

Z czego powinien być wykonany stołek barowy?

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego powinny one być wykonane, to obecnie bardzo modne są różnego rodzaju metale. Takie siedzenia nie będą pasowały do każdego wnętrza, ale do tych bardziej nowoczesnych dopasują się idealnie. Sprawią one, że nasze mieszkanie nabierze modnego, industrialnego wyglądu. Jeśli chodzi o bardziej tradycyjne wnętrza, sprawdzi się tutaj drewno. Fajnie, jeśli będzie ono pasowało odcieniem do pozostałych drewnianych elementów w mieszkaniu, ale w obecnych trendach nie jest już to konieczne. Należy za to unikać stołków barowych wykonanych z plastiku, bo zwyczajnie są one nietrwałe i nie posłużą nam za długo.

Dodaj komentarz